Predstavujeme trénera žiackych kategórii, majstra sveta z Göteborgu Mareka Urama

S hokejom začínal v MHk 32 Liptovský Mikuláš, v sezóne 1993/94 debutoval v slovenskej extralige. Ročník 1997/98 odohral v Poprade, po ňom sa vrátil do Liptovského Mikuláša.
V priebehu sezóny 1999/00 prestúpil do Znojma, kde vytvoril produktívnu dvojicu s ďalším slovenským hokejistom Petrom Pucherom. V ročníku 2000/01 sa stal najlepším strelcom českej extraligy. V klube zotrval až do sezóny 2005/06, v závere ktorej bol vymenený do Vítkovíc za Juraja Štefanku. Po skončení pôsobenia v tomto klube podpísal trojročnú zmluvu so Slovanom Bratislava.

Po základnej časti prvej sezóny v Slovane bol s 31 gólmi najlepším strelcom súťaže. Svoje ofenzívne schopnosti potvrdil aj v play-off (zaznamenal 12 gólov a 9 asistencií v 14 zápasoch) a vybojoval svoj prvý klubový majstrovský titul. V stretnutí proti HC Košice 20. novembra 2007 si poškodil meniskus v pravom kolene a niekoľko týždňov vynechal.[1] Slovan zdolal vo finále play-off Košice 4:3 na zápasy a obhájil majstrovský titul.
24. júna 2009 podpísal zmluvu s MHC Martin,[2] v mužstve pôsobil dva roky. V sezóne 2011/12 kvôli zraneniu odohral len tri zápasy v 1. SHL za MHK 32 Liptovský Mikuláš. Ďalší ročník hral opäť za Znojmo, tentoraz v rakúskej lige. V sezóne 2013/14 hral za Ice Tigers Nové Zámky v MOL lige, následne za HC Nové Zámky a potom pokračoval v MHK 32 Liptovský Mikuláš.

Reprezentácia
Marek Uram bol členom výberu z MS 2002 v Göteborgu, ktorý vybojoval titul majstra sveta, odohral prvých šesť zápasov. V slovenskej reprezentácii odohral 73 zápasov, strelil 17 gólov.

MS 2007
Tréner Július Šupler ho nominoval do širšieho výberu pre šampionát v Rusku. Po troch prípravných zápasoch ho z nominácie vyradil. Uram vyhlásil, že to vzhľadom na predpokladaný príchod zámorských hráčov očakával a oznámil ukončenie reprezentačnej kariéry. Po ohlásenej neúčasti zraneného Ladislava Nagya ho však Šupler znovu povolal a vyradil Františka Skladaného. Uram nastúpil v úvodnom zápase proti Nórsku v prvom útoku s Kapušom a Šatanom a strelil prvý gól Slovenska na šampionáte. Skóroval aj v treťom zápase proti Kanade (4:5), v ktorom zaznamenal tiež asistenciu a bol vyhlásený za najlepšieho hráča svojho mužstva. Slovensko prehralo so Švédskom vo štvrťfinále a obsadilo 6. miesto.

Marekovi v jeho trénerskej práci v Nových Zámkoch držíme palce…